У даний момент родина в період очікування дитини й першого року її життя оточена турботою винятково медиків, що саме собою дуже важливо. Однак існує ряд серйозних питань, з якими зіштовхується родина у цей складний період, у вирішенні яких потрібна компетентна психолого-педагогічна допомога.

Медична допомога має на меті формування здорової дитини й збереження здоров’я матері. Однак у початковий період внутрішньоутробного розвитку закладається не тільки фізичне, але й психічне здоров’я дитини й такі важливі характеристики особистості, як ставлення до себе й оточуючих, емоційний та інтелектуальний потенціал, стереотип поведінки при зіткненні з труднощами й, деякою мірою, характер і доля людини. Важливою є профілактика й корекція порушень психічного розвитку й батьківсько-дитячих стосунків саме у ранньому віці, коли може бути отриманий найбільший ефект. Для цього треба надати родині можливість звернутися до фахівців – психологів та педагогів, які допоможуть сформувати батьківську відповідальність і компетентність, набуті знання щодо навчання та виховання дитини, діагностують і коригують на ранньому етапі можливі відхилення, тому що перший інститут формування особистості дитини – це сім’я.

Робота психолога має свої специфічні завдання й здійснюється особливими педагогічними методами. Необхідні установки, знання й навички, які батьки можуть набути на заняттях психолога у «Школі відповідального батьківства», вони не можуть отримати від жодних інших фахівців. Потреба батьків у цих знаннях і зацікавленість суспільства у їхньому набутті батьками призведе зрештою до того, що відвідування майбутніми батьками шкіл підготовки до батьківства й материнства стане невід’ємною частиною психолого-педагогічної допомоги молодій родині на рівні зі спостереженням у жіночих консультаціях.

Cьогодні в пологових будинках України партнерські пологи перестали бути чимось рідкісним. Все ж не кожна пара зважується на такий крок. Наскільки ж важливою є партнерська взаємодія під час пологів? Які особливості процесу підготовки?

Партнерські пологи – це пологи, при яких присутні чоловік або близька для роділлі людина. В ролі партнера може також виступати лікар акушер-гінеколог, якому довіряє вагітна. Спілкування з близькими, чоловіком – саме це створює умови душевного, психологічного комфорту, і потреба використання медичних препаратів в пологах відпадає або значно зменшується ( згідно статистичних даних).

Є багато доказів позитивного впливу присутності і допомоги близьких людей на перебіг пологів та післяпологового періоду. Добре, якщо вони пройшли попереднє навчання і знають, як саме підтримати Вас у пологах фізично. Вони можуть масажувати Вам спину та поперек, аби зменшити больові відчуття, допомагати знайти максимально зручні положення під час перейм та потуг, обтирати обличчя, погладжувати живіт чи руки, підбадьорювати Вас, заспокоювати та морально підтримувати іншими способами.

Партнерський тип пологів є прогресивним зараз, оскільки найбільш наближений до природного, фізіологічного процесу. А чим більше природного і фізіологічного, тим більший успіх кінцевого результату –  народження здорової дитини, зміцнення щасливої сім’ї.

Досить часто у майбутніх батьків під час підготовки до пологів складається певне уявлення про те, як вони повинні перебігати. Деякі навіть прогнозують план, як все відбуватиметься. Це допомагає виробити позитивний настрій на пологи.

Проте, пологи – це процес непередбачуваний. Дії можуть розвиватися швидше або повільніше, ніж пара того очікує. Можливі ситуації, коли мама планувала повністю природні пологи, але зіткнулася з необхідністю медикаментозної підтримки. Або ж партнер збирався робити масаж, але в пологах жінці виявився неприємним будь-який дотик. Не поодинокі ситуації, коли для врятування життя мами або немовляти необхідний екстрений кесарів розтин.

Всі ці моменти трапляються у нашій діяльності, але  спрогнозувати їх неможливо. Тому так важлива готовність породіллі та її партнера спокійно сприймати будь-який хід подій, вислухати рекомендації лікаря та вчасно звільнитися від своїх ілюзій і амбіцій, роблячи свідомий вибір заради збереження здоров`я і життя жінки та плода. На  це і спрямована робота психолога в «Школі відповідального батьківства».

Більшість партнерів та й вагітних вагаються, іти на партнерські пологи чи ні, на весь процес, чи тільки під час перейм. Це зрозуміло, оскільки не знаєш, що очікувати від даного процесу, особливо це стосується першонароджуючих жінок та пар. Важливо про всі нюанси домовитися ще «на берегу» і визначитися з цим питанням допомагають  курси по підготовці до пологів, безпосередньо психолог, проводячи свою роботу як в груповій формі, так і в індивідуальній. Головне в цьому важливому процесі не нашкодити, тому слід підготувати пару всебічно, ретельно, враховуючи дрібниці, щоб вони могли повноцінно взаємодіяти в пологах, допомагаючи народитися своєму чаду, адекватно приймаючи при цьому рішення.

У такій відвертості немає нічого страшного. Це цілком доросле рішення спробувати, тверезо оцінити свої сили і якщо їх недостатньо, відмовитися, щоб не нашкодити ні собі, ні відносинам, ні самому процесу. Адже головне – хороші пологи в атмосфері довіри і щирості. Пара має створити певну ауру любові, навколо своїх пологів, і в цьому їм активно допомагає психолог та колектив закладу.

Ніщо не повинне відволікати від процесу народження малюка ні жінку, ні її партнера. Пологи у жодному випадку не повинні бути іспитом на міцність любові або місцем з`ясування відносин. Тут важливий мирний зосереджений стан всіх учасників. Пологи самі по собі і так достатньо емоційна подія і, мабуть, найважливіша якість партнера – любити та підтримувати майбутню маму, а на пологах тим більше.

До партнерських пологів неодмінно потрібно готуватися. Партнеру можна ознайомитися з відповідною літературою, почитати книги та статті в журналах про пологи, але найкраще пройти спеціальні курси підготовки до пологів. Жінка в критичний момент може розгубитися, розхвилюватися, злякатися, тому дуже важливо чоловікові знати про ті зміни, які відбуваються в організмі майбутньої мами і малюка в період перейм, під час потуг і після народження, щоб зуміти підстрахувати її, надати адекватну допомогу. Не менш важливо вміти надавати допомогу роділлі, для чого рекомендується відпрацьовувати навички допомоги та поведінки під час пологів: вільні позиції, масажні та дихальні техніки. Партнер також є провідником між жінкою та медпрацівниками, не завжди роділля чує рекомендації лікаря, оскільки він є стороньою людиною, а близька людина знає як достукатися в критичній ситуації.

Допомога партнера в пологах:

 • Сам факт потрапляння в медичний заклад вже є стресовим фактором для роділлі, тому партнер в пологах має забезпечити максимальний комфорт для жінки під час пологів, максимально пом’якшити дратівливу дію лікарняних стін і білих халатів. Перебуваючи у цей складний і важливий час поруч з роділлею, чоловік повинен підтримати її спокій і позитивний настрій, максимально її розслабити, оскільки тоді не так відчувається біль;
 • У партнера в пологовому будинку дуже важлива роль буфера – головної сполучної ланки між майбутньою матусею і медперсоналом, саме йому доведеться взяти на себе з’ясування питань, що виникають в процесі. Приміром, чи дозволено пересуватися під час перейм, що потрібно брати із собою до пологової кімнати, підібрати зручну позицію жінки під час перейм тощо;
 • Методики природного знеболювання пологового процесу краще опрацювати за участю близької людини. Адже, як відомо, головним принципом безболісних пологів є відсутність страху, провокуючого напруження всіх м’язів, які повинні бути розслаблені, щоб легко і швидко «випустити» малюка назовні. А хто, як не коханий чоловік або рідна людина взмозі допомогти позбутися страхів?
 • Присутність на пологах – це далеко не межа героїзму. Найцікавіше почнеться, коли знесилену новоявлену матусю з малюком переведуть в палату. У більшості сучасних пологових будинків дитину не забирають від мами, як раніше. Тобто втомленій матусі не буде можливості нормально відпочити і виспатися, їй необхідно доглядати за новонародженим. А діти нерідко бувають вельми неспокійними, потребують уваги через зригування, болі в животику в перші доби життя, частого прикладання до материнських грудей. Саме в цей час матусі необхідна найбільша допомога. У породіллі можуть паморочиться голова, нити шви, а дитинці то клізму, то памперс, то одягнути, то роздягнути, то погодувати, то покачати. Для цього й існують сімейні палати, де партнер може проявити себе справжнім помічником, опорою, цілодобово надати просто неоціненну підтримку.

Переваги партнерських пологів:

 • Згідно зі статистикою, більшість жінок, які народжували зі своїми коханими чоловіками або кимось з близьких людей, народили фізіологічно.
 • Партнерські пологи, зазвичай, проходять легше для жінки і в багатьох випадках без розривів.
 • Середньостатистична тривалість партнерських пологів зазвичай менша, ніж у жінок, які народжують без підтримки близької людини.
 • Кількість випадків оперативного розродження жінок та необхідність первинної реанімації новонароджених також суттєво знижується в пологових будинках з моменту введення практики партнерських пологів.
 • Жінка почуває себе вільніше та спокійніше поруч із партнером, що покращує її взаємодію з дитиною, допомагає краще відчувати своє тіло.
 • Чоловіки, які свідомо пішли на такий крок, зазвичай згадують народження своєї дитини як найнеймовірнішу та найпрекраснішу подію в житті. Вони з першої хвилини відчувають себе батьком та долучаються до процесу догляду та піклування за дитиною.
 • Багато пар розповідають про покращення своїх стосунків та зміцнення сім’ї після спільного досвіду.

Принципи успішних партнерських пологів:

 • Двостороння добровільна згода жінки та партнера народжувати разом. Часом майбутній тато турбується про маму протягом 9 місяців, проте не готовий випробувати себе ще й у пологовій залі.
 • Партнер має бути готовий до активної участі у пологах, а не присутності у якості глядача.
 • До партнерських пологів необхідно підготуватися обом партнерам. До сімейних чи партнерських пологів Вам допоможуть підготуватися у «Школі відповідального батьківства», що має працювати в кожній жіночій консультації. Партнер має знати, що за зміни відбуваються у жіночому організмі під час перейм та після пологів, аби безпечно допомагати.